מה מסתתר בפילד של הגולדפילד?

בשנים האחרונות כולנו נתקלים יותר ויותר במונח "גולדפילד".

מונח זה, שבתוכו מסתתרת המילה GOLD ("גולד") באנגלית, קשור אמנם לזהב, אולם יש הבדל גדול מאוד בין תכשיטים אמתיים לבין תחליפים העשויים גולדפילד.

המונח "זהב" שכולנו מכירים מעולם התכשיטים מהווה בעצם מינוח ערטילאי של סוגי מתכות המשולבות זו בזו.

באופן מעשי, לא ניתן ליצור חפץ או תכשיט בעל משמעות מזהב טהור (זהב 24 קראט) כיון שהחומר רך ובלתי עמיד. לכן, מיוצרים התכשיטים בשילוב עם מתכות נוספות ושונות כדי שניתן יהיה לקבל מוצר עמיד וקשיח, אותו יתאפשר לעצב, לרַקֵע, ולהכין ממנו עגילים, צמידים, שרשראות ועוד.

בחירת סוג המתכת המתווספת אל הזהב, היא האחראית לצבע הזהב הסופי – צהוב, לבן או ורוד (אדום).

כבר בנקודה זו נציין שיש הסבורים שבעצם גם גולדפילד הוא למעשה סוג של זהב, אולם הדבר הינו רחוק מן המציאות. אמנם גולדפילד כולל כמות מסוימת של זהב אולם זוהי כמות זניחה מאד שרק מצפה את חומר הבסיס. גולדפילד-כשמו כן הוא: זהב ממולא. במה? זה כבר משתנה מיצרן ליצרן. הרוב ישתמשו בנחושת זולה או בפליז- שילוב של נחושת ואבץ. ישנה גם הברונזה- שילוב של נחושת ובדיל.

ישנן תשלובות נוספות. המשותף לכולן זה חומר הגלם הזול מאד, לרוב סגסוגת מעורבת שחלק מחומריה הינם מוליכי חשמל ורגישים לאלרגיות עור, וחלקם בלתי עמידים ללחות ומייצרים קורוזיה (חלודה).

למעשה היה ניתן לקרוא לכל תכשיטי הגולדפילד – תכשיטים מצופים. רק שלקונה נעים יותר לדעת שקנה תכשיט המכונה בשם גולד ודומה בצלילו למילה היוקרתית "זהב".

בעבר, גולדפילד התבסס על כסף סטרלינג טהור שעבר תהליך של ציפוי שכבת זהב דקה בלחץ גבוה. כיום, אפילו דבר זה איננו מתקיים עקב עליית מחירו של הכסף, ותכשיט גולדפילד עשוי למעשה ממתכת פשוטה עם ציפוי של זהב בדרגת טוהר מהנמוכות ביותר (בסביבות 10 קראט). הזהב מחובר בטבילת חום ובלחץ למתכת הבסיס כגון פליז כשהזהב הוא השכבה החיצונית, כלומר, הציפוי.

 

תכשיטי הגולדפילד אמורים להיות מצופים בשכבת זהב לפי תקנים בינלאומיים (בדרך כלל בין 10K ל-14K). כל תכשיט גולדפילד אמור להכיל לפחות O.5% זהב 10 קרט ומעלה, או לחלופין לפחות 0.3% זהב 14 קרט, כך שהציפוי יהיה עבה מספיק כדי למנוע קילוף, התחמצנות והשחרה. מכיוון שזהב 12 קרט מכיל כ-50% זהב טהור, תכשיט גולדפילד היה אמור להכיל כ-0.25% עד 0.5% זהב. אך תחרות המחירים בשוק גרמה לשחיקת עובי הציפוי של מתכות אלו וכיום כמעט ואין ניתן למצוא בארץ תכשיטי גולדפילד העונים לתקן של ציפוי זהב 14K ובעובי המינימלי הנדרש מכיון ואין תקן בארץ האוכף זאת.

אז מה עושים? קונים תכשיטי זהב?

כאן מגיעה הבשורה של גולדסטיל.

באמצעות ננו-טכנולוגיה חדשנית וייחודית שהומצאה ושוכללה בשורה הראשונה של מפעלי התכשיטנות בעולם, הזהב האיכותי מוזרק בשיטה סודית המכונה "PVD" אל תוך מוליקולות מתכת הבסיס ולעומק שכבת החומר.

יתרונות השיטה מאפשרים להעלות את איכות הזהב בכמות מינימלית, תוך שמירה על רמת מחירים סבירה, ואיכות בלתי מתפשרת של עמידות לשנים רבות.

להתרשמות מיידית מהמבחר והעיצוב, היכנסי עכשיו לחנות >>

 

דילוג לתוכן